piątek, 17 maja 2013

„Jazda z celem – czyli rowerowy geocaching”

Pomykanie na rowerze samo w sobie jest fajne i ciekawe. Jednak niewątpliwym urozmaiceniem wypadów jest cel podróży.
Przy wypadach dłuższych, tych całodniowych czy nawet z nocowaniem, nie mamy większego problemu z celem. Jedziemy zrobić trasę, nabić kilometry, dojechać w ciekawe miejsce, coś zwiedzić, zobaczyć, rozpalić ognicho nad jeziorkiem …

A co jeśli wracamy z pracy po południu, albo w niedzielny ranek mamy tylko 2 godzinki na rower – bo potem trzeba iść na mecz albo z żoną na spacer ? Bierzemy rower, wychodzimy z domu i … No właśnie. Możemy po prostu kolejny raz z robić podobną pętlę po okolicznym lesie czy ścieżkach rowerowych i po prostu wrócić do domu … Ale nie musimy !

Tu właśnie chciałbym zaproponować połączenie dwóch moich sposobów na spędzenie resztek wolnego czasu, które mi zostały, czyli roweru i geocachingu.

Mówiąc w wielkim skrócie, geocaching to ogólnoświatowa zabawa, polegająca na poszukiwaniu we wszelkim terenie „skrzynek”, ukrytych wcześniej przez innych uczestników zabawy. Skrzynki są opisane i oznaczone na mapach w specjalnych serwisach. Po znalezieniu skrzynki wpisujemy się w książeczce znajdującej się w środku, oraz rejestrujemy fakt w serwisie. Dodatkową atrakcją jest możliwość wymiany drobnych fantów znajdujących się w części skrzynek (tych większych rozmiarami).
Skrzynki w 90 % przypadków są ukrywane w ciekawych miejscach atrakcyjnych turystycznie, historycznie lub widokowo.
W naszej okolicy (trójmiasto, miasto i lasy) ilość takich miejsc ze skrzynkami liczona jest w setkach, a do większości z nich da się bez problemu dojechać rowerem.

Sądzę, że może być to ciekawa alternatywa na krótkie wypady po okolicy, jak również jeden z celów dłuższych wypadów po za trójmiasto – gdzie na Kaszubach, Kociewiu, Wybrzeżu i całej Polsce takich skrzynek znajduje się naprawdę wiele.

Niebawem przygotuję propozycję pierwszego, testowego wypadu rowerowo – poszukiwawczego, żeby w praktyce pokazać to, co starałem się tu opisać.

Do tego czasu zachęcam do przejrzenia strony www.opencaching.pl gdzie znajdują się wszelkie informacje o geocachingu oraz MAPA SKRZYNEK. Zajrzyjcie i przekonajcie się na własne oczy ile ciekawych miejsc do odwiedzenia jest w naszej okolicy.

Pozdrawiam

Małysz

0 komentarze:

Prześlij komentarz